kolmapäev, 8. august 2012

LOUHIMIES EESTI PÄEVALEHELE: VÄIKERIIGILE ON FILM SAMA VAJALIK KUI ARMEE

Soome filmilavastaja Aku Louhimies sai alles pärast näitlejate valimist teada, et Lenna Kuurmaa on kodumaal juba kuulus laulja. 

Sel nädalal Eesti kinolevisse jõudnud Soome draama "Vuosaari" kujutab elu Helsingi äärelinnas üsna rõõmututes toonides. Ent kultuurilisi ja klassierinevusi ning linnainimeste omavahelist võõrandumist vaatleva armastusloo lavastaja Aku Louhimies ei arva, et film kõneleks üksnes Soome ühiskonnast, pigem on tegu üldinimlike probleemidega, kirjutab Eesti Päevaleht.

"Filmi rahastasid ka välistoetajad Saksamaalt, Venemaalt, Austriast ja Rootsist ja ma usun, et nad nägid siin universaalset teemat," ütleb Louhimies, kelle sõnul iseloomustab teatud tumemeelsus kogu Skandinaaviat ja laiemalt Põhja-Euroopat. "Ma arvan, et eestlastel on kerge seda filmi mõista."

Rajatud vastuoludele

Eestlastele toob filmi lähemale seegi, et ühes kandvas rollis teeb kaasa Lenna Kuurmaa ning väiksemaid rolle täidavad ka Jekaterina Novosjolova, Kristjan Sarv ja Reginleif Trubetsky. Kuidas eestlasi filmi nii palju sai?

"Ma valin oma näitlejad alati väga hoolega," ütleb Louhimies ja kinnitab, et Kuurmaa oli rikka abielupaari ellu saabuva ahvatleva koduabilise rolli jaoks lihtsalt sobivaim kandidaat.

"Ma ei teadnud, et ta on kuulus ja laulab. Eestis on palju häid näitlejaid, aga ükski roll polnud tegelikult eestlastele mõeldes kirjutatud. Tahtsin lihtsalt kasutada nägusid, mida soome vaataja kohe ära ei tunneks, nii räägitaksegi filmis palju vigast soome keelt. Vuosaari ongi Helsingi kõige rahvusvahelisem ja multikultuursem linnaosa," räägib ta.

Ühel eluperioodil samuti selles linnaosas elanud lavastaja sõnutsi on Vuosaari rajatud vastuoludele: "Ühest küljest on see elamiseks väga moodne paik ja siin asub kogu Soome kõige kuulsam sadam. Siin elab väga rikkaid inimesi, aga ka palju vaeseid. Nii et sellepärast hargnevad need lood siin. Aga see võiks toimuda ka kuskil mujal."

Louhimiehe sõnul tähendab kodumaine filmitööstus väikerahvale sama, mis kodumaise kaitseväe olemasolu. "Ilma Soome riigi toetuseta ei valmiks ilmselt ühtki Soome filmi, nii et ettevõtlusest Ühendriikide mõttes ei saa siin rääkida," ütleb ta. "Asi on rohkem omakeelse kultuuri kaitsmises."

Soovitus vaatajale

Eile Tartus ja Tallinnas vaatajatega kohtunud lavastaja on õnnelik võimaluse üle filmi Eestis esitleda, seda enam, et tema "Lahtikistud mees" (2006) võeti osaliselt siin üles. "Olen tõesti suur Eesti sõber ja tahaksin kunagi jälle siin filmi teha," lisab Louhimies.

Kas ta tahaks vaatajale midagi öelda, enne kui too "Vuosaari" seansile pileti ostab? "Eriti ei midagi, minge ja vaadake ise. Ütlen nii palju, et see on armastusfilm, mis räägib moodsast ühiskonnast."

Ka Louhimiehe järgmine linateos, mille võtted algasid kevadel, hakkab juba vaikselt valmis saama ja peaks Soomes linastuma veebruaris. Praegu pealkirjata film tugineb Marko Kilpi detektiivromaanile "Elavad raamatud". Stsenarist on Jari Rantala, kes on kirjutanud ka Louhimiehe varasemate filmide "Paha maa" ja "Käsud" stsenaariumi.

Ilmselt on oodata jälle üht mõrkjamaigulist draamat? Ju vist, arvab Louhimies, kes oma teoste tonaalsust ise küll eriti hinnata ei taha. "See film tuleb ka teatud sorti armastuslugu," ütleb ta. "Jah, siin on tumedaid toone, aga nendega käib kaasas lootus. Nagu ka päris elus."